13 вересня Церква вшановує святого Кипріана

Священномученик Кипріан був єпископом в Північній Африці, в Карфагені, і жив у першій половині ІІІ століття.

Він був сином багатого сенатора, знаменитим ученим і до 40 років слідував язичницьким віруванням. Зацікавившись християнством, він познайомився з творами апологета пресвітера Тертулліана. Згодом святитель писав, що йому здавалося неможливим тоді при його навичках досягти обіцяного Спасителем відродження.

Знайомство з карфагенським священиком Цецилієм привело Кипріяна до віри Христової і прийняття хрещення, після чого він зовсім змінив своє життя. Через рік після хрещення він прийняв священицький сан, а по смерті карфагенского єпископа Доната був висвячений в єпископа. Святитель насамперед зайнявся церковним благоустроєм та викоріненням пороків в середовищі кліриків і пастви. Гоніння імператора Декія, про який святителю було відкрито в сонному баченні, змусило його втекти. По відношенню до відпалих від віри святитель Кипріан був поблажливим суддею, втішаючи їх надією на прощення і єднання з Церквою за умови серцевого покаяння. В 252 році в Карфагені була страшна епідемія, і в цей час святитель явився воістину Ангелом Боронителем не тільки для християн, але і для язичників, втішаючи вмираючих і приносячи з собою усюди мир. Власним прикладом він переконував християн надавати допомогу страждаючим від епідемії. В 257 році, в гоніння Валеріана, святитель Кипріан потрапив був заарештований. Перебуваючи у вигнанні, святитель писав багато листів і книг. За власним бажанням він повернувся в Карфаген. Через рік на суді святитель Кипріан спокійно і твердо відмовився принести жертву ідолам і був засуджений до усічення мечем. Мученицька смерть святого послідувала в 258 році. Святитель Кипріан Карфагенський залишив для Церкви дорогоцінний спадок: свої твори, в тому числі 80 листів.
У народі колись 13 вересня вшановували Купріяна. У минулі часи у цей день спостерігали за мешканцями водної стихії: якщо жаби стрибають на берег і вдень квакають, а риби вистрибують з води — буде дощ. У цей час вже закінчували прибирати на полях картоплю, буряки та моркву. Також очікували відльоту журавлів.

За церковним календарем 13 вересня відзначають Покладення чесного пояса Пресвятої Богородиці та вшановують священномученика Купріяна і святителя Геннадія.

Іменинниками 13 вересня є:

Геннадій, Купріян.

13 вересня народились:

1834 — Анатоль Свидницький (Петриченко), український письменник, громадський діяч і фольклорист. Автор роману «Люборацькі» (хроніка занепаду священичого роду Люборацьких у трьох поколіннях). І. Франко називав роман першим реалістичним романом на побутовому тлі.

1931 — Борис Харчук, український письменник, журналіст. Автор понад двох десятків книжок, серед яких епічний роман у 4-х томах «Волинь», романів «Місяць над майданом», «Хліб насущний» та низки збірок оповідань і повістей для юнацтва, публіцистичних статей на захист рідної мови.

Loading...