9 серпня Церква вшановує великомученика і цілителя Пантелеймона

9 серпня – день пам’яті великомученика і цілителя Пантелеймона (IV ст.).

Великомученик і цілитель Пантелеімон – один з найбільш шанованих святих Православної Церкви. Ім’я великомученика призивається при звершенні таїнства Соборування, освячення води і молитві про немічного.

Як при своєму земному житті святий цілитель Пантелеймон присвятив себе піклуванню про стражденних, хворих, жебраків, так не перестає він допомагати і тепер всім, хто звертається до нього з молитвою. Великомученик і цілитель Пантелеймон народився в місті Нікомидії в сім’ї знатного язичника Євсторгія і був названий Пантолеон. Його мати Еввула була християнкою. Вона хотіла виховати сина в християнській вірі, але померла, коли майбутній великомученик був ще юним отроком. Батько віддав Пантолеона в початкову язичницьку школу, закінчивши яку юнак почав вчитися лікарському мистецтву у знаменитого в Нікомидії лікаря Єфросина і став відомий імператору Максиміану (284-305), який захотів бачити його при своєму дворі.

Після смерті батька святий Пантелеймон присвятив своє життя стражденним, хворим, убогим і жебракам. Він безкоштовно лікував усіх, хто звертався до нього, зцілюючи їх Іменем Ісуса Христа. Він відвідував в темницях в’язнів, особливо християн, якими були переповнені всі тюрми, і лікував їх від ран. Незабаром чутка про милостивого лікаря поширилася по всьому місту. Залишивши інших лікарів, жителі стали звертатися тільки до святого Пантелеймона. Із заздрощів лікарі донесли імператору, що святий Пантелеймон лікує християнських в’язнів. Максиміан вмовляв святого спростувати наклеп і принести жертву ідолам, але святий Пантелеймон сповідав себе християнином і на очах імператора зцілив розслабленого іменем Ісуса Христа. Запеклий Максиміан стратив  чоловіка, який одужав, який прославив Христа, а святого Пантелеймона віддав на жорстокі муки.

Святі мощі великомученика Пантелеймона часточками розійшлися по всьому християнському світу: чесна глава його знаходиться нині в Руському Афонському монастирі в ім’я великомученика Пантелеймона.

У народі 9 серпня вшановують великомученика Пантелеймона, або, як його ще називали — «святого Палія». За народним віруванням, святий Пантелеймон вважався охоронцем людей від вогню. Колись під час пожежі будову тричі обносили іконою святого Пантелеймона, бо вірили, що вогонь загасне. Найчастіше це робили тоді, коли пожежа виникала від блискавки. Також у день святого Палія люди молилися перед його образом і запалювали свічку, «щоб у полі копи зберіг від пожежі». Адже існувало повір’я, що Палій копи спалить тому, хто його не шанує. У дохристиянські часи Палія ще називали Паликопом.

Також за церковним календарем 9 серпня вшановують преподобного Германа, блаженного Миколу, преподобну Анфісу і 90-то її сестер та рівноапостольного Климента.

Іменинниками 9 серпня є:

Пантелеймон, Микола, Климентій, Герман та Анфіса.

9 серпня народились:

1893 — Віра Холодна, українська актриса, «королева» німого кіно. Уславилася в фільмах «Пісня торжествуючої любові», «Міражі», «Життя за життя», «Забудь про камін…» та багатьох інших.
9 серпня відзначають:

Міжнародний день корінних народів світу

Події 9 серпня:

1483 — відкрита Сикстинська капела.
1848 — на Буковині скасовано кріпацтво.
1942 — на стадіоні «Зеніт» у Києві відбувся, так званий, «матч смерті». Це був матч київської команди «Старт» (офіційно: команда київського «Хлібзаводу №1», зібрана з гравців довоєнних київських футбольних клубів «Динамо» і «Локомотив») проти футболістів німецької команди «Флакельф» (змішана команда Люфтваффе і зенітників ППО) на стадіоні «Зеніт», вул. Керосинна, 24.                                                                                                          1945 — вибух атомної бомби в Нагасакі.

Loading...