11 серпня Церква вшановує святу Серафиму

11 серпня Церква вшановує пам’ять святої мучениці Серафими, яка постраждала за віру в другому столітті по Різдві Христовому.

Серафима була родом з Антіохії. Жила свята в Римі в багатої римлянки Савини, яку вона звернула в християнство. Коли за указом імператора Адріана почалися гоніння на християн, правитель Берил наказав привести на суд християнку Серафиму. Свята, без страху і переживань за своє життя, з’явилася на суд на першу вимогу. Тоді разом з нею на суд прийшла і Савіна. Берил, побачивши таку знатну особу і дізнавшись, що Серафима її слуга на перший раз відпустив дівчину, але через кілька днів знову викликав святу Серафиму і почав суд. Правитель хотів змусити святу принести жертву язичницьким богам, але вона не погоджувалася, а лише читала молитви і прославляла Бога. Бачачи, що вона не зрікається Христа, Берил віддав її двом юнакам, але ті не змогли заподіяти їй ніякої шкоди, бо впали на землю в повному розслабленні. Правитель вирішив, що свята знає магію і попросив її повернути юнакам здоров’я. Помолившись Богу свята підняла на ноги молодих людей. Вони відразу ж сказали, що ангел Господній не дав їм доторкнутися до дівчини. Берил, вислухавши це, не повірив їм і продовжив змушувати Серафиму відректися від Христа. Святу почали мучити – її палили свічками і били палицями. Безсилий перед непохитністю християнки, суддя наказав її обезголовити. Савіна з благоговінням поховала тіло своєї святої наставниці.

У народі 11 серпня називають днем Калинника і підмічають, якщо на Калинника туман, буде гарний врожай на овес та ячмінь.

За церковним календарем 11 серпня вшановують день пам’яті Василія та Феодора Печерських, ченців Києво–Печерського монастиря.

Жили вони у кінці 11 сторіччя і залишилися в історії як друзі, що допомагали одне одному спочатку позбутися спокуси до багатства, а потім, коли син Київського князя Святослава, князь Мстислав, захотів отримати у них відомості про захований скарб і кинув їх до в’язниці, то вони підтримували одне одного, дотримуючись обітниці мовчання. Там, у в’язниці, вони й померли мученицькою смертю, сталося це у 1098 році. Поховали їх у Ближніх (Антонієвих) печерах.

Також за церковним календарем 11 серпня вшановують мученика Калинника, мученика Даниїла, преподобних Костянтина і Кузьму Косинських, мученицю діву Серафиму, мученицю Феодотію і трьох її дітей, мучеників Михаїла і Євстафія.

Іменинниками 11 серпня є:

Кузьма, Костянтин, Михайло, Богдана.

11 серпня народились:

1949 — Віктор Положій, український письменник-фантаст. Автор збірки оповідань «Щось негаразд…», «Сонячний вітер», роману «Попіл на рани», повісті «Жив-був Іван» та інших.

1908 — Валентин Бакуль, український вчений-матеріалознавець, організатор науки і виробництва. Розробки Інституту надтвердих матеріалів, яким керував Бакуль до 1977, лягли в основу створення алмазних заводів, у тому числі в Україні — Полтавського, Львівського, Бориславського. Інститут надтвердих матеріалів НАН України носить його ім’я.

Події 11 серпня:

1866 — у США відкрито перший у світі майданчик для катання на роликових ковзанах.
1926 — компанія «Кодак» оголосила про початок роботи зі створення кольорової кіноплівки.
2003 — українські війська введені в Ірак для виконання миротворчої місії.

Loading...