7 липня – Різдво святого Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

Різдво чесного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна – одно з великих християнських свят, яке відзначається всім православним світом 7 липня за новим стилем.

У цей день віруючі згадують, як у сім’ї іудейського священика Захарії та його дружини Єлизавети народився майбутній пророк, котрий передбачить пришестя Месії – Ісуса Христа, а потім хрестить Його у водах річки Йордан. Іоанн був сином священика Захарії і праведної Єлизавети – літньої безплідної пари.

Як оповідає євангеліст Лука, архангел Гавриїл, з’явившись його батьку Захарії в Храмі, сповістив про народження в нього сина і зауважив, що «його народженню багато-хто втішаться, бо він буде великий перед Господом; не буде пити вина та п’янкого напою, і Духа Святого сповниться ще з утроби своєї матері». Захарія висловив недовіру ангелу, і за це той покарав його німотою. Після того, як Діва Марія дізналася, що її родичка Єлисавета чекає дитину, вона прийшла відвідати її і «коли Єлизавета почула привітання Марії, кинулась дитина в утробі її; і Єлисавета сповнилася Святим Духом».

Таким чином своєї матері Іоанн передбачив месію, ще будучи в утробі. Згідно з Євангелієм, народження відбулося на півроку раніше Ісуса, його родича. Батько Іоанна все ще залишався німим, і коли Єлисавета побажала дати синові вказане ангелом нетрадиційне для своєї родини ім’я Іоанн, родичі зажадали від батька підтвердити його письмово. Попросивши ж табличку, написав: «Іван ім’я йому». І всі дивувались. І зразу розв’язалися уста його і язик його, і він став говорити, благословляючи Бога. І був страх на всіх, що живуть навколо них; і розповідали про все це по всій нагірній країні Юдейській. Усі, хто чув, положили у серці своїм та казали: що дитина се буде? І рука Господня була з ним.

Після Різдва Господа нашого Ісуса Христа і поклоніння пастирів та волхвів безбожний цар Ірод наказав знищити всіх немовлят. Почувши про це, свята Єлисавета втекла зі своїм сином у пустелю і довгий час переховалася в печері. Святий Захарія перебував в Єрусалимі, і як священик виконував своє служіння в храмі. Ірод послав до нього воїнів з наказом, аби він відкрив місцеперебування немовляти Іоанна і його матері. Захарія відповів, що це йому невідомо, за що був убитий прямо в храмі. Праведна Єлизавета з сином продовжувала жити в пустелі і там померла.

Отрок Іоанн, що охоронявся Ангелом, знаходився в пустелі до того часу, як вийшов на проповідь про покаяння і сам сподобився хрестити Господа, що прийшов у світ.
В ніч на 7 липня ми відзначаємо свято Івана Купала. У давніх українців Купало був богом земних плодів, якому в жертву приносили хліб – головний плід землі. Свято Купало було одним з найяскравіших молодіжних свят. В основі всіх обрядів було вшанування Води і Сонця – богині Дани та бога світла Ора, союз яких дає життя всьому живому на землі. І тому цей день був насамперед святом кохання.

Дівчата причаровували хлопців – пускаючи на воду вінки та спостерігаючи, до якого берега вони пристануть, туди й заміж піде. Хлопці ж стежили за ворожінням і виловлювали вінки своїх коханих. Також для закоханих вважалося гарною прикметою, якщо вони, перестрибуючи через купальське вогнище, не роз’єднували рук, а особливою святістю вважалася зустріч на світанку.

За церковним календарем 7 липня відзначають народження пророка, предтечі та хрестителя Господнього Іоанна, а також вшановують преподобного Антонія Димського, праведних отроків Якова та Івана Менюзьких, сім братів мучеників Орентія, Фарнакія, Ероса, Фірмова, Фірмина, Киріака і Лонгина.

Іменинниками 7 липня є:

Іван, Петро, Яків і Логвин.

7 липня відзначаємо:

  • День працівника природно-заповідної справи.

7 липня народились:

1886 — Іван Крип’якевич, український історик, автор ряду наукових досліджень про українську козацьку державність та діяльність Богдана Хмельницького, підручників з історії України. Інститут українознавства НАН України носить ім’я І.П.Крип’якевича.

1921 — Петро Яцик, канадський підприємець українського походження, меценат. Серед найголовніших проектів профінансованих П.Яциком –Український науковий інститут Гарвардського університету, Канадський інститут українських студій, «Енциклопедії українознавства», Міжнародний конкурс знавців української мови.

Події 7 липня:

1659 — козацькі загони на чолі з Іваном Виговським розбили московське військо під Конотопом.
1709 — шведський король Карл XII під час бойової вилазки під Полтавою отримав вогнепальне поранення в ногу.
1881 — у «Журналі для дітей» (Рим) уперше надрукована казка «Піноккіо». У нас Піноккіо назвали Буратіно.
1923 — у Празі відкрито Український педагогічний інститут імені Драгоманова.
1940 — у Львові відкрито Літературно-меморіальний музей Івана Франка.
1941 — у ході Другої світової війни розпочалася оборона Києва.
1987 — у Чорнобилі розпочався судовий процес над трьома керівниками Чорнобильської АЕС, котрих звинуватили у вибуху на станції за рік перед тим.
1989 — в Сімферополі почалася видаватися газета кримськотатарською мовою.
2009 — поховали короля поп-музики Майкла Джексона.

Loading...