21 липня Церква вшановує святого Прокопія

Святий великомученик Прокопій, в миру Неаній, родом з Єрусалима, був сином римлянина-християнина і матері-язичниці.

Вихований матір’ю, він почав швидко просуватися по службі при дворі імператора Діоклетіана. Посланий в 303 році проконсулом до Олександрії для переслідування християн, він поблизу міста Апамеи удостоївся бачення, як колись апостол Павло на шляху в Дамаск. Божественний голос сповістив: “Неаній, і ти йдеш на мене?” Неаній запитав: “Хто Ти, Господи?” “Я-розп’ятий Ісус, Син Божий”. У той же час у повітрі з’явився сяючий хрест. Після цього бачення Неаній перетворився з гонителя в ревного послідовника Христа. Однак мати-язичниця сама прийшла до імператора зі скаргою на сина, непочітающего вітчизняних богів. Неаній був викликаний до прокуратора Юдеї Юста, де йому урочисто вручено було послання Діоклетіана. Прочитавши, Неаній мовчки на очах у всіх порвав його. Його звинуватили в “образі величності” і кинули в сиру темницю. Вночі в тюремній камері засяяло світло, і Сам Господь Ісус Христос зробив Хрещення страждальця-сповідника, давши йому ім’я Прокопій. Після болісних тортур він був засуджений до усічення мечем. Це трапилося в 303 році.

Цей день також – день великого свята: явища ікони пресвятої Богородиці у місті Казані.

28 червня 1579 страшний пожежа, що почалася біля церкви Миколи Тульського, винищив частину Казані. Коли місто почало вставати з руїн, разом з іншими погорільцями недалеко від місця пожежі будував будинок стрілець Данило Онучін. Його дев’ятирічний дочки Матроні явилася в сонному баченні Божа Матір і повеліла дістати Її ікону, зариту в землі ще за часів панування мусульман таємними сповідниками Православ’я. На слова дівчинки не звернули уваги. Тричі являлася Богородиця і вказувала місце, де укрита чудотворна ікона. Нарешті, Матрона зі своєю матір’ю стали рити у вказаному місці і знайшли святу ікону. Після молебню її перенесли Хресним ходом в Благовіщенський собор. Цар Іван Грозний наказав влаштувати на місці явлення храм на честь Казанської ікони Божої Матері, де і помістили ікону, і заснувати жіночий монастир.

Невелика ікона, знайдена дівчинкою Мотрею на нещодавно приєднаної інородческой околиці Російського царства, стала незабаром всенародною святинею, знаменням Небесного Покрова Божої Матері, явленого всій Руській Церкві, бо душа православного народу відчувала особливу участь Пречистої Владичиці в історичній долі Батьківщини. Багато разів “Матінка Казанська” вказувала шлях до перемоги російським православним воїнам у виконанні їх священного обов’язку перед Богом і Батьківщиною. У роки її явища в Казані розпочався знаменитий похід козачого отамана Єрмака Тимофійовича ПОВОЛ-ського, який увінчався приєднанням Сибіру. Зі списком з Казанської чудотворної ікони виступило за Святу віру і Батьківщину ополчення князя Димитрія Пожарського в 1612 році. Пресвята Владичиця взяла ополчення під Своє заступництво, та Її заступництвом була врятована Росія. У 1812 році Казанський образ Божої Матері осіняв російських солдатів, що відбили французьке нашестя. Дивіться так – ж по темі всі церковні свята в липні і хороший календар, де легко знайти який завтра церковне свято. Зручна навігація допоможе дізнатися який церковне свято в Липні вас чекає.

День святкування Казанської ікони Божої Матері

У цей день в 1579 році ця чудотворна ікона була знайдена на попелищі після пожежі, що знищила майже всю християнську частину міста Казані, незадовго до цього завойованої військами царя Івана Грозного. В даний час особливо шанована чудотворна Казанська ікона знаходиться в Богоявленському патріаршому соборі.

21 липня у народі вшановували Прокопія. Вважалося, що у цей час вже дозрівали зернові. Жінки на Прокопія до схід сонця йшли на городи рвати кріп як засіб для лікування головного болю. Відваром кропу змивали голову, а дітей купали у ваннах.

У народі святого Прокопа називали Жнивником, оскільки у цей час починали в’язати снопи. Також у цей день відзначається свято Казанської ікони Божої Матері. У народі говорили: «Хто на Казанську одружиться, щасливий буде», тому в цей час справлялось багато весіль. По цьому дню судили про найближчу зиму: «Що Казанська покаже, те й зима скаже». З 21 липня починається найсильніша спека.

Пасічники до Прокопа збирали бджолині рої, однак після цього дня з них намагалися не створювати нових сімей, бо тоді бджоли не встигали запастися на зиму медом.

Що ж до погоди, то якщо день Прокопа був дощовим, люди боялися, що хліб у копах може прорости, бо дощі 21 липня віщували негожі дні.

За церковним календарем 21 липня вшановують великомученика Прокопія.

Іменинниками 21 липня є:

Прокіп.

21 липня народились:

1899 — Ернест Хемінгуей, американський письменник

1906 — Олена Теліга, українська поетеса, літературний критик, громадський діяч.

1907 – Олег Ольжич (справжнє ім’я Олег Кандиба), український поет, археолог і політичний діяч (загинув у концтаборі Заксенгаузен)

1909 — Золтан Шолтес,  пейзажист, заслужений художник України. Автор картин «Весна», «Зима на Верховині», «Буря над Бескидами». Твори зберігаються в музеях Європи, Японії та США.

Loading...