13 червня Церква вшановує святого мученика Ермія

Святий мученик Ермій постраждав за Христа в місті Комани в період правління імператора Антоніна Пія, у першій половині другого століття.

У Каппадокію був відправлений правитель на ім’я Севастьян з наказом переслідувати місцевих християн. Він запропонував святому Ермію принести жертву язичницьким богам, обіцяючи за це шану і милість імператора. Святий Ермій, який вже був посивілим воїном, мужньо сповідував свою віру в Христа, за що і був підданий жорстоким тортурам і побоям. Його били по обличчю так, що здерли з нього шкіру, а потім кинули в розжарену піч. Коли через 3 дні піч відкрили, мученик Ермій вийшов з неї неушкодженим.

Потім Севастьян наказав язичницькому жерцю отруїти святого Ермія. Принесені два кубки з отруйною рідиною не заподіяли святому ніякої шкоди. Жрець, який увірував після побаченого дива, приніс покаяння Христу Спасителю і був негайно обезголовлений. Старого воїна Ермія стали катувати із ще більшою жорстокістю і витонченістю: з нього витягували жили, кидали в кипляче олово, викололи очі, але він смиренно дякував Господу Ісусу Христу. Потім мученика повісили головою вниз. Три дні висів він у такому положенні. Люди, яких правитель відправив упевнитися в смерті мученика, знайшли його живим. Вражені дивом, вони осліпли від жаху і почали волати до святого, щоб він допоміг їм. Святий мученик наказав підійти сліпим до нього, поклав на них руки і зцілив ім’ям Ісуса Христа.

У люті правитель наказав здерти з тіла святого всю шкіру, але мученик як і раніше залишався живим. Збожеволівший Севастьян власноручно відрубав йому голову ножем. Християни таємно поховали тіло мученика Ермія, від святих мощей якого відбувалися численні зцілення.

За церковним календарем 13 червня вшановують з 70-ти Апостолів Єрма, мученика Єремія, мученика Філософа.

У народі Єрмія називали Розпрягальником, бо до цього часу закінчувалася сівба основних культур і селяни розпрягали коні та вішали козуб, з якого брали зерно для сівби. Це було обрядове народне свято. Наші пращури прислуховувались до зозулі, якщо вона в цей день кує — хороша погода буде. Також звертали увагу на росу — чим більше її ввечері, тим завтра жаркіше буде.

Іменинниками 13 червня є:
Лукія, Ярема, Антон, Христина.

13 червня народились:

1874 — Марко Черемшина (Семанюк Іван Юрійович), український письменник і громадський діяч, адвокат, доктор права.

1947 — Василь Моруга, український письменник, перекладач, журналіст. Автор поетичних збірок, документальної повісті «розкажи мені, поле», казок для малят. Тривалий час був головним редактором дитячого журналу «Барвінок».

Loading...