5 травня Церква вшановує апостолів Нафанаїла, Луки та Климента

Святі апостоли Натанаїл, Лука і Климент благовестили Слово Боже ще під час земного життя Господа нашого Ісуса Христа.

Святий Натанаїл, він же, за свідченням отців Церкви, — Варфоломій, під час першої зустрічі зі Спасителем визнав Його Сином Божим.

Святі Лука і Климент входили до числа сімдесяти учнів Христа. Апостол Лука відомий як один з чотирьох євангелістів, автор книги «Діяння Апостолів» і перший іконописець. Про святого Клименте відомо, що він був єпископом міста Сардика в Малій Азії. Апостол Павло у своєму посланні до Філіп’ян згадує його серед своїх сподвижників, імена яких записані у Книзі Життя.

Сьогодні Церква вшановує всіх трьох апостолів: Нафанаїла, Луки та Климента.

У дохристиянські часи наші предки 5 травня відзначали свято Красної гірки, що символізувало зустріч весни. Цього дня влаштовували обряд зустрічі красного, тобто гарного весняного сонечка на високих місцинах, горах чи скалах. Адже існувало повір’я, що саме такі місцини люблять Боги. Красною гіркою у деяких регіонах ще називали період від Хоминого тижня до Юрія, що вважався найзручнішим для весіль, бо у цей час через повені ще не приступали до хліборобських робіт.

5-го травня за церковним календарем вшановують ікону “Животворне джерело”. Саме так у Києві 9 століть тому називали торговий шлях на північній околиці міста. Хоча, можливо, більш відомою назвою цих Північних воріт столиці була назва Дорожище (Дорогожичі), бо тут проходили торгові шляхи з Чернігова, Новгорода, Смоленська та інших давньоруських міст.

У минулі часи помітили, що якщо 5 травня вночі станеться заморозок, то ще 40 днів вранці буде достатньо холодно. Напередодні дня Юрія (6 травня) святкували свято «Ляля». Найкрасивіша дівчина (Ляля) повинна була кидати подругам вінки. Хто спіймає, ховає подарунок до наступної весни. З цього дня починали висаджувати картоплю.

Господині 5 травня колись садили цибулю, бо вважали це доброю справою і вірили, що вона має вродити.

За церковним календарем 5 травня вшановують преподобного Феодора, благовірного князя Всеволода у хрещенні Гаврила, апостолів Нафанаїла, Луку та Климента, преподобного Віталія.

Іменинниками 5 травня є:
Гаврило, Віталій, Всеволод, Климентій, Феодор.

5 травня відзначають:

Міжнародний день за права інвалідів

Всесвітній день акушерки

Події 5 травня:

1581 — в Острозі (на Волині) друкар Іван Федоров видав перший руський календар.

1921 – Коко Шанель у Франції вперше представила парфуми “Шанель №5”. Незабаром новинка стала лідером продажів у світі.

1949 — у Лондоні підписали устав Ради Європи представники Бельгії, Данії, Франції, Великобританії, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії і Швеції (пізніше до Ради приєднаються Греція, Ісландія і Туреччина). Члени Ради заявили про те, що вони сповідують принципи верховенства законів та свободи. Місцем перебування центральних закладів Ради вибрано місто Страсбург. Відзначається як День Європи.

Loading...