27 березня Церква вшановує святого Ростислава

Видатний державний і церковний діяч ХІІ ст., святий Ростислав був третім сином великого князя Київського св. Мстислава, братом св. князя Всеволода.

1125 р. Мстислав поставив сина князем  Смоленська – головного міста племені кривичів. Тут Ростислав виявив себе як захисник традицій народного віче.  Він щиро переймався благоустроєм та незалежністю свого міста, проте великим смутком для нього була необхідність брати участь у міжусобних війнах між князівствами. За темпераментом князь більше схилявся до мирної організаторської діяльності.  Ростислав збудував дві фортеці – Ростиславль і  Мстиславль, названий на честь батька, і ще декілька міст на Смоленщині.

1159 р. кияни запросили Ростислава на княжіння в стольний град. Він зійшов на престол у той складний період, коли напружено вирішувалося питання про автокефалію Руської Церкви від Константинополя. Дебати породжували чвари між князями та єпархіями, адже Північ гостро протистояла церковній незалежності. Зрештою напруження досягло масштабного розколу, коли в Києві діяли два митрополити: грек свт. Константин і руський Климент Філософ. Ростислав спершу вважав автокефалію небезпечною ідеєю за умов постійних міжусобиць. Та згодом він змінив свою думку, підтримав кандидатуру Климента і неодноразово звертався до Константинополя, благаючи благословення на його єпископство – утім, марно.

Ця зміна позиції князя була зумовлена впливом печерського чернецтва, що підтримувало автокефалію. Ростислав, який вів у своєму палаці життя, подібне до чернечого, ставився до Печерської обителі з особливим благоговінням. У питаннях врядування він любив радитись із досвідченими монахами, особливо з настоятелем монастиря преп. Полікарпом.

По суботах і неділях Великого посту князь запрошував до себе Полікарпа з дванадцятьма братами і сам прислужував їм за трапезою. В нього навіть була своя келія в Печерському монастирі, де він час від часу охоче усамітнювався.

1167 р. Ростислав мусив відбути у Новгород, щоб примирити свого сина Святослава з його підданими. Князю вдалося це зробити, але у Смоленську він захворів і не встиг виконати своє давнє палке бажання – прийняти постриг у Києво-Печерській обителі. На шляху до Києва, 14 березня 1167 р. святий Ростислав відійшов до Господа.

За церковним календарем 27 березня вшановують преподобного Венедикта, святителя Феогноста, благовірного князя Ростислава, праведницю Фронтину.

Від наших пращурів до нас дійшло таке спостереження: той, кому пощастить почути грім у цей день, може бути впевненим у тому, що літо буде родючим. Якщо весною у ріках води не добавиться, літо обіцяє бути жарким і сухим.

Іменинниками 27 березня є:
Ростислав, Михайло, Феодосій, Венедикт, Фронтина

27 березня святкують:

Міжнародний день театру (відзначається з 1961 року)

День нефролога (нефрологія представляє галузь медицини, яка вивчає функції та хвороби нирок, діагностику хвороб нирки та їх лікування).

Чи знаєте ви, що:

Найстаріший в Україні театр було збудовано в Харкові у 1789 році, згодом у Києві (1806), Одесі (1810).

Перший український стаціонарний театр організував у 1906 році М.К. Садовський. Перші вистави він показав у Полтаві, а з 1907 року працював у Києві.

Перший український професійний оперний театр “Музична драма” було відкрито у 1919 році в Києві.

Найбільше “театральне” місто в Україні – Київ, у якому 25 театрів. Щодо областей, то першість — за Одеською – 10 театрів, Львівською – 9, Кримською та Дніпропетровською – по 8 театрів.

 

Loading...