13 березня Церква вшановує сповідника Василія

Цього дня православна церква вшановує пам’ять преподобного сповідника Василія, який уславився духовними подвигами. Разом із Прокопієм, пам’ять якого вшановували 12 березня, Василія піддали тортурам за те, що протистояв запеклим іконоборцям.

В народі ж цей день отримав назву Василя-Плаксивця. За старим стилем саме цього дня завершувалась календарна зима, і люди з нетерпінням чекали весняного тепла, адже найхолодніші дні були вже позаду. І, звісно, спостерігали за природою, намагаючись передбачити якою буде подальша весна і літо. Так дощ цього дня віщував остаточний прихід весни, бо «Василь зі стріх капає – землю поквапує».

Іменини сьогодні у Василя, Миколи, Марини і Кіри.

Події 13 березня:

1639 — Кембриджський коледж (Массачусетс, США) названий Гарвардським за ім’ям Джона Гарварда. Гарвард — приватний університет в Кембриджі. Це найстаріший діючий вищий навчальний заклад в США. Гарвард має четверту за числом книг бібліотеку у світі (після Британської бібліотеки, Бібліотеки конгресу США, і Національної бібліотеки Франції) і найбільший у світі бюджет серед академічних установ, що досягає 29,2 мільярдів доларів на рік (станом на 2006 рік).

1669 — Підписані Глухівські статті — договір про права українських козаків, укладений між Москвою та козацькою старшиною.

1781 — Вільям Гершель відкриває Уран, сьому планету Сонячної системи.

1881 — народоволець Гнат Гриневський підірвав бомбою карету з царем Олександром ІІ, який того ж дня помер.

1917 — До Києва із заслання повернувся Михайло Грушевський.

1938 — Російська мова введена як обов’язковий предмет для навчання у всіх школах СРСР.

1949 — У Канаді почала діяльність Українська Вільна Академія Наук.

1954 — Сформований Комітет Державної Безпеки СРСР.

1961 — «Чорний понеділок» у Києві. Більше 1500 мешканців Куренівки, а також пасажирів міського транспорту, що потрапив у зону лиха, загинули після прориву дамби в Бабиному Яру. Ще 11-12 березня 1961 року через дамбу переливалися струмочки води, що ставали дедалі сильнішими, однак заходів для термінового зміцнення дамби чи евакуації людей з небезпечної зони вжито не було. О 9.20 13 березня дамбу прорвало, і маса рідкої пульпи ринула вниз. Початкова висота валу сягала 14 метрів, а швидкість — 5 метрів за секунду. О 9.30 пульпа дісталася Куренівки та залила площу близько 30 гектарів. В районі вулиці Фрунзе висота валу зменшилась вдвічі. Поступово розріджена пульпа ставала твердою, мов каміння. Вже в такому вигляді висота цієї маси місцями досягла трьох метрів. Потік перевертав і відносив автомобілі, автобуси, трамваї, валив стовпи електричних мереж, рвав дроти. Один з автобусів зіткнувся з вантажівкою і запалав. Пульпою було практично повністю знищено трамвайне депо ім. Красіна, кілька десятків його працівників загинули. Куренівська катастрофа знищила 22 приватних одноповерхових будинки, 5 двоповерхових, 12 одноповерхових будинків державного фонду, два гуртожитки.

1997 — Україна та НАСА підписали договір про політ у космос українського космонавта. Ним став Леонід Каденюк.

 

Loading...