ВР прийняла закон, який не передбачає довічне позбавлення волі за підготовку до злочину та замах

Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених (реєстраційний номер 2490а).

За дане рішення проголосувало 238 із 349 народних депутатів, зареєстрованих в сесійній залі, повідомляє УНІАН.

Внесено зміни до Кримінального кодексу, які передбачають, що довічне позбавлення волі за вчинення підготовки до злочину та вчинення замаху на злочин не застосовується, окрім випадків вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

За словами голови профільного парламентського комітету Андрія Кожем`якіна, ухвалення даного закону дозволить в повній мірі запрацювати закону про пробацію, ухваленого Верховною Радою в лютому 2016 року.

Під час засідання парламенту він з голосу зачитав пропозиції Міністерства юстиції до законопроекту: «Засудженим, які відбувають покарання у виправних колоніях, харчування, одяг, взуття, білизна і комунально-побутові послуги надаються безоплатно».

Крім того, передбачені зміни до закону «Про оперативно-розшукову діяльність», якими замінено оперативні підрозділи Державної пенітенціарної служби на оперативні підрозділи Державної кримінально-виконавчої служби, що дасть змогу Мінюсту забезпечувати органами та установами виконання покарань оперативно-розшукової діяльності.

Відповідно до закону, нагляд за засудженими здійснюється уповноваженим органом з питань пробації.

Даним законом забороняється примусове переривання сну засуджених у нічний час, крім вчинення засудженими втечі, масових заворушень, виникнення пожежі, аварії, стихійного лиха, безпосередньої загрози життю засуджених.

Законом дозволено засудженим користуватися Інтернетом. При цьому зазначено, що перелік сайтів, до яких дозволяється доступ, формується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, та за заявою засуджених може бути доповнений адміністрацією установи виконання покарань сайтами. Під час користування глобальною мережею Інтернет засудженим забороняється: вносити будь-яку інформацію, у тому числі направляти листи, коментарі, знаки тощо, та реєструватися на веб-сайтах, крім випадків створення та користування електронною поштовою скринькою в порядку, визначеному цією статтею, а також необхідності здійснення реєстрації для користування дозволеними сайтами; формувати будь-які бази даних та накопичувальні диски, у тому числі віртуальні; відвідувати веб-сайти соціальних мереж, сайти, що пропагують жорстокість, насильство, еротичного або порнографічного змісту, переглядати сайти, що можуть негативно вплинути на психічний стан засудженого.

Користування глобальною мережею Інтернет оплачується з особистих коштів засуджених або коштів інших осіб шляхом їх внесення на електронний «гаманець».

Також законом визначені повноваження уповноваженого органу з питань пробації.

Згідно з документом, подання про умовно-дострокове звільнення засудженого від покарання надсилає до суду уповноважений орган з питань пробації з урахуванням його характеристики, підготовленої власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом за місцем роботи засудженого.

Законом визначені права засуджених до арешту, зокрема, витрачати гроші зі своїх особових рахунків, без обмеження їх обсягу для придбання продуктів харчування, одягу, взуття, літератури, письмового приладдя та предметів першої потреби; отримувати грошові перекази; одержувати і відправляти листи та телеграми без обмеження їх кількості; одержувати один раз на місяць короткострокове побачення, а неповнолітні засуджені – короткострокові побачення без обмеження їх кількості. Побачення надаються з родичами або іншими особами у присутності представника колонії.

Відповідно до закону, засуджені можуть залучатися без оплати праці лише до робіт з благоустрою виправних центрів і прилеглих до них територій, а також поліпшення житлово-побутових умов засуджених, або до допоміжних робіт із забезпечення виправних центрів продовольством. До цих робіт засуджені залучаються в порядку черговості в неробочий час і не більш як на дві години на день.
Документом визначено порядок призначення пенсій засудженим.

У Прикінцевих положеннях зазначено, що цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім положень щодо застосування пробаційних програм, які набирають чинності з 1 січня 2018 року.

 

Loading...