Православні святкують Третій Спас – свято на честь образу Спаса Нерукотворного

Свято Третього Спаса, який церква відзначає 29 серпня, в народі називають Спас на полотні, Полотняний або Хлібний, а ще – Горіховий.

Як повідомляє «Православна спадщина України на Святій Горі Афон», це свято встановлено на честь перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа.

За переказами, в часи земного життя Христа, в сирійському місті Едеса правив Авгар. Все його тіло вразила проказа. Правитель ніколи не бачив Спасителя, але почувши про його вчення і зцілення, увірував в нього як у Сина Божого. Він послав до Ісуса в Палестину одного зі своїх живописців, щоб він написав образ Христа і передав Господу прохання про зцілення. Однак художник не зміг написати образ, оскільки Ісус був оточений натовпом людей і підступитися до нього було неможливо.

Тоді Спаситель покликав до себе живописця і звелів принести воду і полотно. Христос умив обличчя, обтер його полотном і на тканини чудесним чином закарбувався образ Спасителя. Цей образ Господь передав правителю. Також він передав Авгару лист, в якому було сказано: «Блаженний ти, що повірив у Мене, не видав Мене. Після вознесіння Мого прийде до тебе Мій учень і абсолютно зцілить тебе від недуги».

Так все і сталося: Авгар зцілився, а Нерукотворний образ Христа на довгі роки залишився в Едесі. У 944 році імператор Костянтин Багрянородний із почестями переніс його до столиці православ`я – Константинополя.

Наші предки дуже шанували Третій Спас, за традицією несли цього дня до храму перший урожай дозрілих горіхів. Насправді ж до горіхів третій Спас не має стосунку. Це свято віри і спасіння. Нерукотворний Образ Ісуса Христа для православної церкви – важливе свідчення істинності іконошанування, заповіданого самим Христом. Із зображення Христа написані ікони, які мають назви ”Спас на полотні”, ”Спас Нерукотворний”.

 

Loading...