25 липня Церква вшановує святого преподобного Онуфрія Великого

Преподобний Онуфрій Великий був одним із славних пустельників, що укривалися в Фиваїдській пустелі Єгипту, які в IV столітті, за часів імператорів Констанція і Валента, полум’яною молитвою, постом та покаянням захищали святу віру християнську, гнані єретиками-аріанами.

Життя святого Онуфрія відоме зі слів преподобного Пафнутія, який зустрів його в пустелі перед його смертю та поховав його. До моменту зустрічі з Пафнутієм, Онуфрій прожив в пустелі в повній самоті 60 років.

Преподобний Онуфрій народився близько 320 року в родині перського царя. Батько його, не маючи довгий час потомства, молився всією душею Господу про дарування йому сина, і Бог почув його.

Коли помітили, що дитя зовсім не приймає материнське молоко, батько поспішно зібрався у дорогу разом з сином, боячись, щоб дитина не померла від голоду. У пустелі до них підбігла біла лань і, нагодувавши крихітку своїм молоком, побігла вперед, нібито вказувала їм шлях. Так вони дійшли до монастиря поблизу міста Гермополя. Ігумен, сповіщений про це з неба, взяв святого Онуфрія до себе на виховання. Попрощавшись з сином, цар пішов і до своєї кончини не переставав відвідувати монастир. Лань же годувала святого Онуфрія до трирічного віку.

Коли юнакові виповнилося сім років, з ним сталося диво. Ключар монастиря щодня давав йому частину хліба. Святий Онуфрій, відвідуючи храм, підходив до ікони Пресвятої Богородиці з Предвічним Богомладенцем на руках, у своїй ангельської простоті звертався до Богонемовляти Іісуса зі словами: «Ти такий же Немовля, як і я; але Тобі ключар не дає хліба. Тому візьми мій хліб і їж». Дитятко Ісус простягав Свої руки і брав у святого Онуфрія хліб. Одного разу ключар помітив це диво і повідомив про все ігумену. Ігумен наказав наступного дня не давати святому Онуфрію хліб, а послати його до Іісуса за хлібом. Святий Онуфрій, підкоряючись словами ключаря, пішов в храм, став на коліна і, звертаючись до Богодитини на іконі, сказав: «Ключар не дав мені хліба, а послав до Тебе за отриманням його; дай мені хоч шматочок, бо я сильно зголоднів». Господь дав йому чудесний та прекрасний хліб, до того ж настільки великий, що святий Онуфрій ледь відніс його до ігумена. Ігумен разом з братією прославили Бога, дивуючись благодаті, що почила на святого Онуфрія.

У десятирічному віці святий Онуфрій пішов у пустелю, бажаючи наслідувати святих пророків Іллі та Іоанна Предтечі. Коли він таємно вночі вийшов з монастиря, перед ним з’явився промінь світла, що вказав йому шлях до місця його пустельних подвигів. Тридцять років Ангел Божий щодня приносив йому хліб та воду.

Оповідач житій багатьох пустинножителів преподобний Пафнутій повідомляє, що коли він, ведений Божественним Промислом, прийшов до печери, де жив преподобний Онуфрій, то сильно злякався, побачивши преподобного, котрий обріс білим хвилястим волоссям. Преподобний Пафнутій хотів тікати, але преподобний Онуфрій зупинив його словами: «Людина Божа, не бійся мене, бо я такий же грішний чоловік, як і ти». Це заспокоїло преподобного Пафнутія, і між подвижниками відбулася довга розмова.

Преподобний Онуфрій розповів про себе, як прийшов в це місце і скільки років тут прожив. Під час бесіди раптом, невідомо ким, посеред печери поставлений був хліб та посудина з водою. Подвижники, підкріпившись їжею, довго ще розмовляли і молилися Богу. На другий день преподобний Пафнутій зауважив, що особа преподобного Онуфрія сильно змінилася. Преподобний Онуфрій же сказав: «Бог послав тебе, Пафнутій, для того, щоб ти мене поховав, бо сьогодні я завершу своє служіння Богу в світі цьому».

Сказавши ще багато повчальних слів, преподобний Онуфрій помолився Богу, ліг на землю і, хрестоподібно склавши руки на грудях, відійшов до Господа.

Loading...