Сьогодні буддисти всього світу святкують День народження Будди

Засновник буддизму – релігії про звільнення людини від страждань – народився в 623 році до нашої ери.

Цього ж дня Будда досяг просвітлення і покинув цей світ на 80-му році життя. Свято отримало міжнародне визнання  у резолюції ГА ООН від 8 лютого 2000 року. Хто такий Будда? Дослівно, Будда – це Пробуджений, Просвітлений (санскритський корінь buddh тотожний українському в словах «будити», «пробуджувати»).

Отже, Будда Шак’ямуні – Пробуджений Мудрець із роду Шак’їв. Але спочатку Будди як такого не було. Жив собі принц Сіддхартха Гаутама, якого всіляко оберігали від зовнішнього світу. Одного разу він побачив зоране поле, по якому ходили граки і клювали слимаків.

«Чому одні живі істоти неодмінно мають існувати за рахунок інших?» З цього питання все й почалося. У 29 років принц вийшов за ворота палацу і побачив людські страждання: каліцтва, старість, смерть. «Життя – це страждання», – зробив висновок Сіддхартха і почав шукати вихід.

Він залишив батьківський дім, пішов у лісову глушину, став аскетом (тоді це було так само модно, як зараз займатися йогою). Якось він сів під баньянове дерево (нині священне) і поклявся, що не встане, аж поки не пізнає істину. Під час глибокої медитації йому відкрилися чотири Благородні Істини про страждання, причини страждання, припинення страждання і шляху, що веде до припинення страждань (згодом ці чотири істини лягли в основу буддистського вчення). Сіддхартха побачив світло непорушного спокою нірвани, Великого Звільнення.

Його свідомість стала подібною до безмежної поверхні світового океану в стані цілковитого штилю, коли дзеркальна гладінь непорушних вод відбиває в собі всі феномени. У цю мить Сіддхартха зник, з’явився Будда – Пробуджений. Після цього Будда (йому на ту пору виповнилося 35 років) вийшов з лісу і пішов проповідувати нове вчення. Власне цим він і займався подальші 45 років життя.

У 80 він припинив своє земне існування. Буддизм – одна з найдавніших світових релігій. Наприклад, християнство з’явилося приблизно через майже 500 років після нього, а іслам – більше ніж через тисячу. Саме слово «буддизм» створено європейцями в ХІХ ст. Буддисти ж називають свою релігію просто Дхармою (Закон, Вчення) або просто Буддха-дхармою (Учення Будди). Виник буддизм у північно-східній частині Індії (територія сучасного штату Біхар) як опозиційне вчення до офіційної і надзвичайно консервативної релігії брахманізму.

Цитадель сьогоднішнього буддизму – Тибет, куди буддизм приніс індійську культуру, якій він у свою чергу дав писемність, літературну мову і основи цивілізації. Питання мови для буддизму не є актуальним. «Нехай кожен вивчає Дхарму на своїй мові», – говорив Будда. У буддизмі немає догми. Лише цілковита свобода і досягається вона тільки шляхом особистого досвіду, а не через слова. Ця релігія ніколи не була єдиною і непорушною.

Протягом 300-400 останніх років у буддизмі з’явилося близько двадцяти нових шкіл (варто зауважити, що буддисти ставляться до цього дуже лояльно й не бачать жодної загрози основному вченню). Найвідомішими і найдавнішими є Хінаяна і Махаяна. Буддизм Махаяни існує в 2-х варіантах: тибето-монгольському з канонічними текстами тибетською мовою (Тибет, Монголія, буряти, калмики та ін.) і далекосхідному – на основі китайського буддизму і з канонічними текстами китайською (поширена в Китаї, Кореї, Японії, В’єтнамі). Буддизм – це радше філософія, аніж релігія. До того ж, надзвичайно складна. З брошури його не вивчиш. І якщо вам обіцяють в оголошенні на стовпі чи в рекламній газеті «Почистити карму за 200 гривень» – не вірте цьому. Людина, яка це обіцяє, скоріше за все, навіть, не знає, що таке карма, і що вона не картопля, яку можна чистити.

За матеріалами Укрінформ

Loading...