Рада має намір скасувати оподаткування пенсій

Верховна Рада ухвалила в першому читанні урядовий законопроект про скасування оподаткування пенсій, які втричі перевищують мінімальну зарплату, яке діяло в Україні з березня 2014 року, і до другого читання ввести норму про оподаткування більш високих пенсій.

«За» ухвалення відповідного закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій» проголосували 307 депутатів за необхідного мінімуму в 226 голосів, передає УНІАН.

Заступник міністра фінансів Олена Макеєва повідомила, доповідаючи законопроект №4542, що документ передбачає скасування оподаткування пенсій, які в три рази перевищують мінімальну зарплату, яка діє в Україні. «Прийняття законопроекту дасть змогу забезпечити виплату в повному обсягу сум пенсій та різноманітних доплат до них, нарахованих відповідно до законодавства всім категоріям громадян України, і зняти соціальну напругу», – сказала Макеєва.

Як наголошується в пояснювальній записці до законопроекту, його прийняття зменшить надходження до бюджету на 800 млн грн у 2016 році. Водночас, автори законопроекту зазначають, що надходження до бюджету за рахунок податку на доходи фізичних осіб зросли через зниження єдиного соціального внеску цього року і можуть компенсувати відсутність надходжень від оподаткування пенсій. «Надходження податку на доходи фізичних осіб до зведеного бюджету за I квартал 2016 року зросли порівняно з I кварталом 2015 року на 45,3%, при врахованих у бюджеті темпах зростання 37,9%, що дало додатковий ресурс в обсягу 1,2 млрд грн», – зазначається в пояснювальній записці.

Автор одного із семи альтернативних депутатських проектів Юлія Тимошенко закликала ініціаторів зняти свої законопроекти на користь урядового. Разом з тим, народний депутат Юрій Шухевич зазначив, що його законопроект, на відміну від урядового, передбачає також скасування обмежень у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам. Нагадаємо, сьогодні працюючі пенсіонери отримують лише 85% пенсійної виплати. «Наш комітет, профільний, проголосував на підтримку мого законопроекту, але під тиском уряду комітет переголосував і дав позитивний висновок щодо урядового документу», – сказав Шухевич.

Голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна заявила, що її комітет розглянув всі законопроекти. «Розглянувши всі всесторонньо дані законопроекти, ми вирішили, що немає жодного законопроекту, в якому було б виважене рішення щодо звільнення від оподаткування і працюючих, і непрацюючих пенсіонерів», – сказала Южаніна. Також вона зазначила, що понижуючий коефіцієнт виплати пенсій працюючим пенсіонерам закладено у бюджет на 2016 рік, і його скасування призведе до дефіциту бюджету в розмірі 1,8 млрд грн до кінця року. Оскільки це суттєва зміна, податковий комітет вирішив відхилити законопроект Шухевича і рекомендує ухвалити урядовий законопроект №4542 в першому читанні і до другого читання внести пропозиції депутатів. Серед них, зокрема, була пропозиція залишити оподаткування надвисоких пенсій. «Ми запропонували прийняти тільки в першому читанні, та до другого все-таки ввести справедливість оподаткування високих пенсій», – сказала Южаніна, додавши, що потрібно ще визначити, який рівень пенсій вважати високим і який податок для них встановити.

Як повідомлялося, з 1 березня 2014 року в Україні обкладаються податком на доходи громадян пенсії, які втричі перевищують мінімальну зарплату. Станом на 1 січня 2016 року ця сума становила 4134 грн, а з 1 травня – 4350 грн. Якщо пенсія людини перевищує дану суму, вона зобов`язана сплатити податок 15% від різниці між розміром пенсії і трьома мінімальними зарплатами.

Як зазначається в пояснювальній записці законопроекту щодо скасування оподаткування пенсій, поданого Людмилою Денисовою й Іриною Єфремовою (обидві – «Народний фронт»), в 2015 році податком обкладалися в середньому 416 тисяч пенсій щомісяця. До державного та місцевого бюджетів у вигляді податку за рік спрямовано 1,1 млрд грн.

Loading...