15 березня Церква вшановує святого Арсенія

Згідно житія Арсеній народився в знатній тверській сім’ї. Юнак з ранніх років мав схильність до чернечого життя і після смерті батьків роздав отриману від них спадщину бідним і пішов у Києво-Печерський монастир, де прийняв чернечий постриг.

Молодий чернець був помічений київським митрополитом Кіпріаном, який зробив його своїм архідияконом і доручив йому справи внутрішнього устрою митрополії.

У 1390 році по дорозі до Москви митрополит Кипріян у Твері за скаргами тверського великого князя Михайла Олександровича змістив єпископа Євфимія Висленя. Князь і городяни просили Кипріяна висвятити їм Арсенія.

Арсеній спочатку відмовився, але потім під загрозою соборної заборони був хіротонісаний в єпископа Тверського. У єпископській хіротонії взяв участь святитель Стефан Пермський.

За час єпископства Арсенія відновилося перерване московсько-тверською війною 1375 року літописання, були побудовані численні храми, оновлено Спасо-Преображенський кафедральний собор і розпочато будівництво дзвіниці.

За подобою Києво-Печерського монастиря Арсеній заснував на річці Тьмаці, неподалік Твері, Желтиков монастир, а також побудував Савино-Стрітенський монастир.

У 1406 році за ініціативою Арсенія був створений найдавніший з відомих списків Києво-Печерського патерика – «Арсенієвська редакція», відомий по 26 списками.

Помер Арсеній 2 березня 1410 року, розбитий паралічем і втративши можливість розмовляти.

Святитель був похований у заснованому ним Желтиковому монастирі.

У 1486 році відбулося набуття мощей святителя Арсенія, а в 1547 році його канонізація.

Loading...