ВРУ посилить умови видачі кредитів

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект, що передбачає обов`язкову перевірку кредитною організацією кредитоспроможності позичальника, обов`язкове інформування позичальника про ефективні вдсоткові ставки, а також зміну черговості погашення частин кредиту у разі його прострочення.

Як повідомляє УНІАН, за ухвалення законопроекту №2455 «Про споживче кредитування» проголосували 236 депутата при необхідному мінімумі в 226 голосів.

Заступник голови комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Руслан Демчак, доповідаючи по законопроекту, повідомив, що даний законопроект спрямований на захист позичальників. У першу чергу це стосується запобігання обману громадян фіктивними кредитними установами та фінансовими пірамідами.

Як наголошується в пояснювальній записці, в Угоді про асоціацію України і Євросоюзу міститься вимога імплементації норм законодавства ЄС з споживчого кредитування протягом 3 років після підписання. Даний законопроект розроблений для імплементації норм ЄС про кредитні договори для споживачів, а також уніфікує існуючі в Україні окремі закони про кредитування.

Як наголошується в пояснювальній записці, дослідження споживчого кредитування в Україні, проведене проектом «Розвиток фінансового сектору» (USAID / FINREP) у вересні 2011 року, показало, що кредитори не виконують вимогу щодо розкриття інформації потенційним позичальникам у період до укладення договору про реальні відсоткові ставки за кредитами.

Результати показали, що в деяких випадках реальна річна відсоткова ставка становила 135%. В інших випадках, навіть неможливо було розрахувати відсоткові ставки, які застосовувалися, оскільки не було жодної інформації про додаткові комісійні та будь-які платежі.

Законопроект передбачає обов`язкову перевірку банком або іншою фінансовою установою кредитоспроможності позичальника. Сьогодні така необхідність встановлена лише нормативно-правовими актами Національного банку. Обов`язок оцінювати кредитоспроможність позичальника для небанківських фінансових установ поки що не встановлено. Обов`язок фінансової установи провести оцінку кредитоспроможності передбачає обов`язок позичальника надати відповідні документи.

Кредитні установи мають повідомляти ефективну відсоткову ставку. До розрахунку ефективної ставки включатимуться всі відсотки по кредиту і платежі за інші послуги кредитодавця. Ця вимога застосовуватиметься лише в тому разі, якщо рекламні матеріали містять будь-які дані щодо витрат споживача.

Пропонується зміна черговості погашення вимог за договором про споживчий кредит: у першу чергу сплачуватиметься сума простроченого боргу, у другу – поточні платежі тіла кредиту і відсотки, в третю – суми штрафних санкцій. За чинним законодавством основна сума боргу (тіло кредиту) сплачується у третю чергу, а штрафні санкції у другу, що призводить до того, що споживачі опиняються у ситуації, коли всі їхні готівкові гроші спрямовуються на погашення вже нарахованих штрафних санкцій, а сама заборгованість не зменшується.

Крім того, до укладення договору кредитор повинен повідомити споживача про орієнтовну вартість послуг третіх осіб (страховиків, оцінювачів тощо), якщо вона йому відома. Водночас, проект закону не зобов`язує включати вартість послуг третіх осіб до розрахунку ефективної відсоткової ставки та сукупної вартості кредиту

У Верховній Раді України було зареєстровано проект Закону «Про споживче кредитування» (реєстраційний номер 2455) та проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг» (реєстраційний номер 2456), якими пропонується надати державним регуляторам додаткові повноваження для захисту споживачів фінансових послуг.

Авторами цих двох законопроектів є народні депутати, зокрема, Денис Дзензерський, Максим Поляков (фракція «Народний фронт»), Руслан Демчак, Михайло Довбенко, Олександр Жолобецький (всі троє з фракції партії «Блок Петра Порошенко»), Іван Фурсін (група «Воля народу»).

Loading...