Українці платитимуть податок на нерухомість по-новому

Депутати Верховної Ради України 22 грудня підвищили максимальну ставку податку на нерухомість з 2% до 3% розміру мінімальної заробітної плати за 1 м кв загальної площі житлової і нежитлової нерухомості (41,34 грн).

У законі наголошується, що розмір податку (від 0% до 3%) буде встановлюватися місцевою владою.

При цьому пільги для невеликих квартир і будинків залишаються – власники квартир до 60 кв. м і будинків до 120 кв. м (або будинки і квартири загальною площею в 180 “квадратів”) не платитимуть податок.

Податок буде оплачуватися тільки з площі понад пільгової норми. Так, якщо людина є власником квартири загальною площею 80 кв. м, то сплачувати податок доведеться за 20 кв. м понад норму. Але якщо, наприклад, квартира приватизована двома людьми (тобто, право власності на об’єкт розділена між ними), то пільга в розмірі 60 м кв застосовується для кожного з них, а значить платити податок не потрібно.

Законопроектом також передбачено встановлення додаткової ставки податку в розмірі 25 тис. грн для квартир площею понад 300 м кв і будинків площею понад 500 м кв. Таким чином, фактично, для власників великих квартир і будинків податкові платежі збільшаться в 3 рази. Причому платити по 25 тис. грн необхідно буде за кожен такий об’єкт.

Нагадаємо, що податок на нерухомість українці платили і раніше. Так, з 1 січня 2013 року набула чинності норма Податкового кодексу, згідно з якою житлова нерухомість, що знаходиться у власності як фізичних, так і юридичних осіб (у тому числі і нерезидентів), обкладалася податком. Однак, 4 липня 2013 Верховна Рада звільнила фізосіб від сплати в 2013 році податку на нерухоме майно, тим самим перенісши термін вступу норми в силу на 1 січня 2014 року.

Розмір ставок встановлюють місцеві ради. Наприклад, ще у січні цього року Львівська міська рада затвердила «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки». Згідно з ним, ставка податку для об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, встановлюється у розмірі 0,5% мінімальної заробітної плати, для юридичних осіб – 2%.

Щоправда, у Львові запроваджено зонування і ставка 0,5% чинна лише для мешканців «спальних» районів міста. Мешканці території історичного ареалу та центральної території історичної забудови, яка внесена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, платитимуть 0,75% та 1% відповідно.

Податок на нерухомість цьогоріч львів’яни не платили, його сплата почнеться не раніше 1 січня 2016 року. Ймовірно, після змін до податкового кодексу, міськрада перегляне розміри цих ставок.

Водночас зміни до податкового кодексу не торкнулися чинних пільг для власників маленького житла. Це 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для будинків.

Loading...