25 грудня – Католицьке Різдво

Перші згадки про святкування Різдва датуються 4 століттям. Свято є символом народження Ісуса Христа у Віфлеємі.

Різдво – найурочистіше свято у католицизмі. Три церковних богослужіння відбуваються опівночі, на зорі й удень, що символізує Різдво Христове в лоні Отця, у лоні Богоматері й у душі віруючого.

Нічні різдвяні меси після великої перерви поновилися у Ватикані з 1978 року, після обрання Папою Іоанна Павла II. Вони були прийняті християнською церквою з V століття, проте з XVIII століття традиції в Західній Європі не дотримувалися – нічні різдвяні служби були лише в Польщі.

Папа Іоан Павло II, поляк за національністю, повернув нічну різдвяну службу в Ватикан, а потім цю традицію продовжив його наступник – Бенедикт XVI.
Різдво католики святкують вісім днів, з 25 грудня по 1 січня, присвячуючи кожен день комусь із святих або важливій події.

Спочатку Різдво Христове відзначалося 6 січня разом з Хрещенням і Богоявленням, і лише у IV столітті було перенесено на 25 грудня.

У цей день свято Різдва відзначають не тільки католицька і протестантська церкви, але й пов’язані з ними релігійні напрямки – ті, хто дотримується церковної хронології за Григоріанським календарем. Так, разом із католиками Різдво святкують лютерани, англіканська церква і частина протестантських конфесій.

Єрусалимська, Грузинська, Українська (православна і греко-католицька), Сербська і Російська православні церкви, а також старообрядці святкують Різдво Христове 25 грудня за юліанським календарем (тобто 7 січня). Вірменська церква за давнім звичаєм Різдво Христове святкує 6 січня.

Ще з часів Франциска Ассізького (приблизно з 1223 року) в католицьких храмах на Різдво існує звичай встановлювати для поклоніння віруючих ясла з фігуркою Христа. Відтоді в Європі поширився звичай влаштовувати під час Різдвяних свят такі ясла з ляльками – Дитяти Ісуса, Марії, Йосипа, пастухів, Трьох царів – у церквах та власних будинках.

В Україні ця традиція отримала назву вертеп – «печера» давньоруською мовою.

Loading...