Порошенко хоче на три роки ввести «особливий статус» Донбасу

Президент України вніс на розгляд парламенту законопроекти про мирне врегулювання в Донбасі: вони вводять амністію і особливі умови формування органів влади та міліції на три роки. Про це 15 вересня заявив Петро Порошенко під час виступу перед депутатами Верховної ради.

Основні тези виступу опубліковані на офіційному сайті президента. За три роки, вважає президент України, план децентралізації можна здійснити на ділі.

«За цей час у нас буде можливість втілити в життя питання глибокої децентралізації, що також повинно бути предметом внесення відповідних змін до Конституції», – зазначив президент, пише “Публіцист“.

При цьому питання особливого статусу районів конфлікту Порошенко охарактеризував як «де-факто є елементами децентралізації з повним і безумовним дотриманням суверенітету, територіальної цілісності і незалежності нашої держави, з гарантованої приналежністю державі всіх основних атрибутів, включаючи зовнішню політику безпеки, правову політику».

Порошенко також пояснив, що за запропонованим ним законом про амністію під неї не потрапляють особи, які вчинили умисне вбивство, які брали участь у терористичній діяльності, причетні до замахів на життя державних діячів, або працівників правоохоронних органів.

Крім того, запропонована президентом амністія не поширюється на обвинувачених у зґвалтуванні, мародерство, нарузі над загиблими, над пам’ятниками і в інших тяжких злочинах.

«Інші статті – це абсолютно нормальна світова практика – є інструментом, який дозволяє почати політичну реалізацію програми по встановленню миру», – сказав у своєму виступі Порошенко.

Порошенко обіцяє регіону особливий режим ведення економічної діяльності до 2017 року. Київ за законом повинен буде гарантувати щорічні витрати на соціально-економічний розвиток районів, а обсяг цих держвидатків не може бути змінений навіть при загальному скороченні бюджету. Законопроект робить можливим посилення та поглиблення економічного співробітництва з Росією на основі угод про прикордонне співробітництво.

Законопроект про особливий статус районів припускає, що їхні кордони будуть проходити за межами ведення антитерористичної операції (АТО), визначеної в законі Україні «Про боротьбу з тероризмом». На цій території Порошенко пропонує 9 листопада, а не 26 жовтня, у день позачергових виборів в український парламент, провести вибори місцевих рад та посадових осіб. Вибори повинні призначити Верховна рада. Повноваження обраних керівників не можуть бути достроково припинені, йдеться в проекті законопроекту.

В особливих районах буде також діяти особливий порядок призначення керівників органів прокуратури і судів: вони можуть формуватися за участю органів місцевого самоврядування. За правопорядком може стежити народна міліція, сформована на добровільних засадах з числа постійно проживаючих в особливих районах.

Радник Порошенка Юрій Луценко в п’ятницю порівняв особливий економічний режим з вільною економічною зоною, яка гарантує, що все зароблене регіоном у ньому залишатися.

«Бюджет цієї зони може наповнюватися засобами Москви і Києва», – сказав Луценко, не роз’яснивши конкретного механізму.

Домовленість про особливий статус для районів конфлікту в Донбасі була досягнута на тристоронніх переговорах у Мінську 5 вересня. Окремий пункт присвячений питання майбутнього статусу самопроголошених Донецької і Луганської областей. «Провести децентралізацію влади, в тому числі шляхом прийняття закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей» (Закон про особливий статус)», – свідчить один з пунктів документа.

Loading...